28
Nis

İlk Adım Ayakkabısı

İLK ADIM AYAKKABISI NEDİR?

Bebeğinizin 8. aydan sonra yavaş yavaş ayağa kalkması ile birlikte alınması gereken, her yere basışında ayağında olması gereken ve en önemlisi içinin ve dışının tamamen deri olması gereken bebek ayakkabılarıdır.

İLK ADIM AYAKKABILARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Öncelikle ilk adım ayakkabılarının içi ve dışı tamamen gerçek deriden oluşmalıdır. Gerçek deri olmayan yani içerisinde suni deri, sentetik kumaş, plastik barındıran ayakkabılar çocuğun ayak sağlığına çok ciddi zararlar verir. Bu sağlık sorunlarının başında yan basma, taban düşüklüğü, düztabanlık, mantar oluşumu, ayaklarda aşırı terleme, isilik gibi durumlar sayılabilir.

İLK ADIM AYAKKABILARININ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Deri olmasının yanında ilk adım ayakkabılarındaki en önemli özelliklerin başında topuk kısmının nispeten sert olması gerektiği gelir. Sertlik oluşması için kullanılan ford denilen malzeme bebeklerimizin bileklerini kavrayarak onların dengede durmalarını sağlar, adım atarlarken ayaklarının içe veya dışa basmalarına engel olarak düzgün adım atmalarına yardımcı olur. İlk adım ayakkabısıkullanarak yürüyen bebekler gözle görülür şekilde düzgün adım atarlar ve hayat boyu attığı adımlar sağlıklı olur. Bir diğer özellik ise ayakkabının iç astarının içinde bulunan, ayak çukurunu dolduran süngerimsi yapıdaki pedlerdir. Bu pedlerin konulmasının amacı da henüz bir kıkırdak kıvamında olan ayak tabanının kalıtsal gelen veya sonradan oluşabilecek düztabanlığın önüne geçilmesi yönündedir. Unutmayın, düztaban olan bir kişi çok uzun saatler yürüyemez, hemen yorulur ve ilerleyen yaşlarda kalça kemiği ağrıları baş gösterir. Bunun için en başından önlem alınmasa hayat boyu sağlık sorunu olarak kişilerin karşına çıkar.

TABANI OLMAYAN AYAKKABILAR İLK ADIM AYAKKABISI SAYILIR MI?

Hayır! Kesinlikle tabanı olmayan, çorapla yürüyor hissi veren, çıplak basıyor hissi veren ayakkabılar ilk adım ayakkabısı değildir. Sektörde 50 yılını deviren bir firma olarak söylüyoruz ki bu tip ürünler çocuk doktorlarının çocuk ayak sağlığı konusunda uzmanlığı olmadan söylenen, tabansız ayakkabı (biz bunlara ayakkabı değil patik diyoruz) üreten ve fahiş fiyatlarla satan firmaları korumak için geliştirilen pazarlama kampanyasından başka bir şey değildir. Bizim savunduğumuz tabanlı ilk adım ayakkabıların en büyük özelliği çocuklarımızın ayak anatomisine uygun, onların hareket kabiliyetini kısıtlamayan standartlarda üretilmiş olması ve onların doğru adım atmalarını sağlaması şeklindedir.